Forbes

Forbes

Opublikowano 25 stycznia 2013

Liderzy w całym regionie (Forbes - Dodatek „Diamenty Forbesa 2013", wydanie z datą 1 lutego 2013 r.)

Wrocław tradycyjnie pozostaje wiodącym ośrodkiem gospodarczym regionu, skupiając najwięcej Diamentów. Trudno jednak mówić o przepaści dzielącej go od pozostałych miejscowości. Tam również można znaleźć prawdziwe klejnoty przedsiębiorczości.

Na liście Diamentów pojawiła się jedna z największych polskich firm, która w ostatnich miesiącach 2012 roku należała do lokomotyw warszawskiej giełdy. I jest to reprezentant Dolnego Śląska. Mowa oczywiście o KGHM Polska Miedź z Lubina, który jak wiele na to wskazuje, stanie się również symbolem udanej ekspansji zagranicznej w wykonaniu polskiego przedsiębiorstwa. (...)

Na liście Diamentów znalazły się również firmy powiązane z KGHM. W zestawieniach towarzyszą mu: Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa (4. na liście największych przedsiębiorstw w województwie), KGHM Metraco SA (10. w tej samej kategorii) (...)

PeBeKa wybudowała dla KGHM 29 szybów kopalnianych, ponad 1000 km chodników podziemnych, rurociągi, sieci kanalizacyjne itp. Nie przeszkadzało jej to sięgać po inne kontrakty. Jedne, jak choćby przeprowadzona w 2011 r. rekonstrukcja szybu Regis w Wieliczce czy wybudowanie stacji Politechnika i węzła komunikacyjnego Młociny dla warszawskiego metra, miały związek z pracami podziemnymi. Inne, np. realizacja ważnej inwestycji komunikacyjnej przed Euro 2012, trasy tramwajowej z Osiedla Lecha na Franowo w Poznaniu, dotyczyły projektów naziemnych. (...)

Wszelkie prawa zastrzeżone

PeBeKa