TVLubin

TVLubin

Opublikowano 23 kwietnia 2010

Pół wieku PeBeKa (TVLubin, 23 kwietnia 2010)

"Stawiamy na przyszłość. Takie słowa padły dziś z ust prezesa PeBeKa na uroczystości obchodów 50-lecia firmy. Nie zabrakło pionierów Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń, związanych ze spółką od pierwszych dni.

Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń należy do czołowych firm budowlanych. Ma na swoim koncie prestiżowe wyróżnienia jak "Tytan 2007" w kategorii firma roku - budownictwo podziemne. Jest też "Złote Wiertło" wsród firm budownictwa użyteczności publicznej. Realizuje inwestycje nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Na ten prestiż pracowano jednak przez 50 lat. Na uroczystości jubileuszu nie zabrakło tych, którzy byli przy powstawaniu tej firmy.

- Z PeBeKa jestem związany, zanim jeszcze ona powstała, od 1959 roku.(...) Uważam, że to olbrzym
pracy, trudnej pracy
- mówi Jan Urlich, pionier PeBeKa.

Pierwszy szyb PeBeKa oddano do użytku w 1963 roku. Prace przy budowie pierwszych kopalń ZG Lubin i Polkowice nie były łatwe. Doskonalono technologie i przez lata powoływano do życia nowe kopalnie. PeBeKa to nie tylko kopalnie, to też budownictwo metropolitalne. To inwestycje za granicą. Lata 80. to Niemcy i Włochy, w latach 90. Ankara, Izrael i Hongkong. Przez te 50 lat firma zostawiła swój ślad nie tylko w Warszawie, Wieliczce, ale i na Węgrzech, w Malezji oraz na Filipinach.

Jak mówił prezes spółki, PeBeKa to przede wszystkim pokolenia pracowników, dzięki którym udało się osiągnąć tak wiele".

 

Wszelkie prawa zastrzeżone

PeBeKa