Miedziowe.pl

Miedziowe.pl

Opublikowano 29 kwietnia 2010

Kulicki: nasza praca jest "wszędzie" (miedziowe.pl, 29 kwietnia 2010)

"Od 50 lat drążą szyby, są na budowie warszawskiego metra, uczestniczą w różnego rodzaju inwestycjach. Niektórzy twierdzą, że nie ma takiej roboty, której PeBeKa nie zrealizuje. W tym mroku firma obchodzi okrągły jubileusz. Można powiedzieć, że bez niej nie byłoby Zagłębia Miedziowego

Jubileusz 50-lecia obchodzony jest w szczególny sposób. Mieszkańcy Lubina mogą zobaczyć dzieje PeBeKa na specjalnej ulicznej wystawi. Ulokowano ja koło przystanku na Al. Niepodległości. Jak mówi prezes spółki Jacek Kulicki rocznica jest bardzo ważna. - 50-lat na tym terenie dla firmy, która budowała jest bardzo ważne. Chcemy pokazać, że jesteśmy bardzo związani z miastem. Nie byłoby PeBeKa bez Lubina i dzisiejszego Lubina bez PeBeKa. Wystawa pokazuje dorobek firmy. Jest się czym pochwalić. Czasami na wieczornych spacerach pokazuję rodzinie co firma zrobiła w mieście.

Poza inwestycjami pod ziemią na rzecz KGHM firma wykonywała w Lubinie przejścia podziemne, garaże, a także różnego rodzaju sieci niezbędne do funkcjonowania miasta. Prezes zwraca na to uwagę, gdyż w tamtym czasie budowniczowie KGHM nie specjalizowali się w robotach nie związanych z górnictwem.

Czas jubileuszu to okazja do spotkań i podsumowań. Prezes wspomina pionierów PeBeKa. Jak mówi sposób i idea górniczej pracy przez 50 lat nie uległa zmianie, ale zmieniły się technologie. - Korzystamy z nowych rozwiązań. Wiele czynności zostało zautomatyzowanych, dzięki czemu wzrasta bezpieczeństwo pracowników - dodaje prezes Kulicki.

PeBeKa, której właścicielem jest Polska Miedź zatrudnia ponad półtora tysiąca osób. W szczytowym momencie było ich ponad dwa tysiące. Obecnie dla KGHM buduje 30 szyb. Powstaje pod Głogowem. Trwają też przygotowania do drążenia kolejnego, który ułatwi sięganie po złoża rudy miedzi zalegające w rejonie Głogowa".

 

Wszelkie prawa zastrzeżone

PeBeKa