Biznesowy Serwis Informacyjny

Biznesowy Serwis Informacyjny

Opublikowano 31 marca 2010

50 lat PeBeKa (Biznesowy Serwis Informacyjny, 31 marca 2010)

"Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa S.A. z siedzibą w Lubinie szykuje się do głównych obchodów jubileuszu 50-lecia. 23 kwietnia odbędzie się jubileuszowa konferencja naukowa spółki, której będzie towarzyszyć wystawa zdjęć i dokumentów ilustrująca dorobek firmy. Zaplanowana jest również premiera jubileuszowego wydawnictwa „Czerpiemy z tradycji, stawiamy na przyszłość”.

Zbliżają się przełomowe daty, gdy 50 lat temu przedsiębiorstwo PeBeKa stawało się faktem, a Zagłębie Miedziowe istniejące w głowach decydentów i projektantów zaczynało nabierać realnych kształtów. 27 kwietnia 1960 roku Minister Przemysłu Ciężkiego podpisał zarządzenie nr 70 w sprawie zmiany nazwy, siedziby i przedmiotu działania przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń Rud w Bolesławcu. To dało podstawę formalną do funkcjonowania Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń Rud Miedzi w Lubinie, które dzisiaj funkcjonuje pod nazwą PeBeKa.

1 lipca 1960 roku PBKRM zostało mianowane generalnym wykonawcą robót górniczych w planowanym Legnicko – Głogowskim Okręgu Miedziowym. Budowę Nowego Zagłębia Przedsiębiorstwo rozpoczęło od szybu L-III zlokalizowanego na polu „Lubin Wschodni”. 15 lipca została zamontowana pierwsza maszyna wyciągowa dla pilotowego szybu, a 19 listopada ekipa pionierów Zagłębia Miedziowego wyciągnęła na powierzchnię pierwszy kubeł urobku.

- Należy podkreślić, że w całym procesie głębienia tego szybu, w tych trudnych pionierskich robotach załogę cechowała wielka wola walki, duży upór w codziennej pracy, a przyświecał nam w tym wszystkim jeden podstawowy cel - jak najszybsze dojście do złoża rudy miedzi, oraz ogromna ciekawość, jakie jest to złoże i czy potwierdzą się przypuszczenia i wyniki geologów – wspomina Jan Ulrich, pierwszy kierownik budowy szybu L-III."

Wszelkie prawa zastrzeżone

PeBeKa