Szyby powstają zgodnie z planem

Szyby powstają zgodnie z planem

Opublikowano 31 lipca 2014

Głębienie szybu GG-1 w Kwielicach przebiega według harmonogramu – po ponad pół roku drążenia metodą mechaniczną na koniec lipca szyb osiągnął głębokość 250 metrów. Intensywne prace trwają również przy szybie wentylacyjnym SW-4, którym każdego dnia wydobywa się 240 metrów sześciennych urobku.

W połowie lipca na budowie szybu GG-1 zamontowany został 146 pierścień tubingowy. Oznacza to, że po siedmiu miesiącach drążenia z wykorzystaniem mechanicznego urabiania skał, szyb osiągnął głębokość 229,3 metra w obudowie i 231,7 metra w wyłomie. Prace będą prowadzone aż do poziomu 380 metrów, po czym  zmianie ulegnie wyposażenie szybu, a miejsce kombajnu szybowego zajmie pierścień montażowy tubingów. - Zmieni się wówczas metoda urabiania skał - mówi Jacek Kulicki, prezes Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa. - Od tego momentu głębienie będzie się odbywać za pomocą robót strzałowych. PeBeKa opracowała specjalną technologię prowadzenia tych prac, która minimalizuje szkodliwe działanie detonacji na otaczający górotwór i instalację mrożeniową.

Szyb GG-1 zlokalizowany jest w powiecie polkowickim, w gminie Grębocice, w odległości ok. 500 m na północny zachód od centrum Kwielic. To trzydziesty pierwszy szyb w Zagłębiu Miedziowym i strategiczna inwestycja KGHM Polska Miedź S.A. – umożliwi dostęp do głęboko położonych pokładów rud miedzi występujących w strefie poniżej poziomu 1200 metrów, na północ od obecnie eksploatowanych złóż w obrębie obszarów górniczych Sieroszowice oraz  Rudna. Dwa podstawowe parametry szybu GG-1, którego głębienie potrwa pięć lat, to głębokość - około 1 340 metrów, średnica w świetle obudowy 7,5 metra.

Intensywne prace przebiegają pomyślnie również przy szybie wentylacyjnym-wdechowym SW-4. Po zakończeniu etapu głębienia, wyposażenie szybu zostało przystosowane do prac związanych z wydobywaniem kamienia. Zdemontowano infrastrukturę pomocniczą, wykorzystywaną na wcześniejszych etapach budowy. Na poziomie 1209 metrów specjaliści PeBeKa zamontowali urządzenia do załadunku kubłów na podszybiu. Przebudowali również układ zasilania i sygnalizacji szybowej. W maju szybem SW-4 ruszyło ponadto wydobywanie kamienia powstającego z przybierek pod stację wentylatorów. Każdego dnia wydobywane jest około 240 metrów sześciennych urobku.

- Zarówno GG-1 jak i SW-4 to ważne inwestycje dla całej grupy KGHM i cieszy nas fakt, że prace przy tych dwóch jednocześnie realizowanych inwestycjach przebiegają planowo – podkreśla prezes Kulicki. – Po zakończeniu prac GG-1 umożliwi dotarcie do najgłębszych pokładów rudy miedzi. Z kolei SW-4 poprawi warunki wentylacyjne  co zapewni większą efektywność przewietrzania chodników kopalni ZG Polkowice-Sieroszowice.

Wszelkie prawa zastrzeżone

PeBeKa