Barbórkowe lekcje górniczych tradycji

Barbórkowe lekcje górniczych tradycji

Opublikowano 4 grudnia 2014

Kolejny raz Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa aktywnie angażuje się w przybliżanie najmłodszym mieszkańcom Zagłębia Miedziowego tradycji górniczych oraz historii powstania tego regionu. W tym roku w ramach Drzwi Otwartych uczniowie będą mogli wziąć udział w specjalnych zajęciach – zarówno w siedzibie firmy, jak i w szkołach, które odwiedzą pracownicy spółki.

W pierwszej edycji Drzwi Otwartych – specjalnej akcji edukacyjnej rozpoczętej w 2013 roku ramach obchodów Barbórki – uczestniczyło ponad stu uczniów lubińskich szkół wraz z opiekunami. Jej celem jest popularyzacja tradycji górniczych oraz historii i osiągnięć ważnych dla Zagłębia Miedziowego, kultywowanych również w Przedsiębiorstwie Budowy Kopalń PeBeKa. Duże zainteresowanie projektem sprawiło, że ma on ciąg dalszy w tym roku,. Klasy, które odwiedzą PeBeKa, będą mogły uczestniczyć w spotkaniu w siedzibie przedsiębiorstwa w piątek 5 grudnia br. Uczniowie i ich opiekunowie obejrzą m.in. wystawę zatytułowaną „Na kartach pamięci” (związaną z historią przedsiębiorstwa oraz ważnymi dla regionu osobami), a także prezentację poświęconą tradycjom górniczym. Nie zabraknie też ciekawego filmu edukacyjnego, prezentującego nowatorskie technologie stosowane przy budowie szybów. To niestandardowa okazja do bliższego poznania zagadnień  ważnych dla mieszkańców Zagłębia Miedziowego.

Od ponad pół wieku PeBeKa jest mocno związana z tym regionem. Nasi pracownicy byli w gronie pionierów budujących Zagłębie Miedziowe. Priorytetem naszych działań jest inicjowanie procesu przenikania doświadczenia poprzednich pokoleń z przyszłością i rozwojem młodych ludzi – mówi Agnieszka Kubica-Radek, rzecznik prasowy Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa. - Dla wielu pokoleń PeBeKa była nie tylko miejscem pracy, ale także drugą rodziną i przede wszystkim szkołą życia, w której nabierali nowych doświadczeń i umiejętności. A hasło „Czerpiemy z tradycji – stawiamy na przyszłość” stanowi podsumowanie zdobytych podczas minionego półwiecza osiągnięć firmy oraz fundament wartości, które spółka chce umacniać i propagować, również wśród najmłodszych mieszkańców Lubina.

Oprócz zaproszenia na edukacyjną wystawę PeBeKa organizuje wspólnie z zainteresowanymi placówkami spotkania w szkołach z pracownikami firmy. To doskonała sposobność dla uczniów, by porozmawiać z górnikami, którzy żyją górniczymi tradycjami i doskonale znają dzieje regionu.

Wszelkie prawa zastrzeżone

PeBeKa