Pierwsze zlecenie oddziału wiertniczego

Pierwsze zlecenie oddziału wiertniczego

Opublikowano 2 grudnia 2013

1 grudnia br. w Niecce Grodzieńskiej pod Bolesławcem rozpoczęła pracę 300-tonowa samojezdna wiertnica. To kluczowy etap w rozwoju powstałego w ubiegłym roku oddziału wiertnictwa powierzchniowego PeBeKa, który tym samym zaczął realizować zamówione przez KGHM odwierty rozpoznawcze.

- Rozpoczęcie pierwszego odwiertu pod Bolesławcem to długo oczekiwana chwila. Po miesiącach przygotowań technicznych i logistycznych oddział zaczął wypełniać cele, do których został powołany latem 2012 roku – mówi Jacek Kulicki, prezes PeBeKa. - To ważne wydarzenie, ponieważ tym samym rozszerzyliśmy paletę naszych usług o wiercenie otworów geologiczno-poszukiwawczych oraz geologiczno-rozpoznawczych, a także otworów technicznych pod przyszłe mrożenia górotworu.

Wykonanie odwiertów geologiczno-rozpoznawczych na terenie gmin Bolesławiec oraz Warta Bolesławiecka zamówił KGHM Polska Miedź, który będzie głównym odbiorcą usług oddziału wiertniczego. Otwory wiertnicze sięgną na głębokość około 1500 metrów. Dzięki temu możliwe będzie zebranie szczegółowych danych o warunkach geologicznych występowania i zasięgu złoża rud miedzi i kopalin towarzyszących, a także informacji o mineralizacji miedziowej i metali występujących z miedzią w rudzie. Odwierty wzbogacą również wiedzę specjalistów PeBeKa o tutejszych warunkach hydrogeologicznych oraz głębokości zalegania dolnej powierzchni skał osadowych z okresu permu.

Przed rozruchem wiertnicy i rozpoczęciem wierceń  w Niecce Grodzieńskiej konieczne było stworzenie zespołu złożonego z doświadczonych specjalistów i wykonanie wielu prac przygotowawczych. Nad ich realizacją czuwał Andrzej Cozac, kierownik nowego oddziału, który w strukturze PeBeKa funkcjonuje jako Kierownictwo Robót Wiertniczych Powierzchniowych. Na przygotowywanym placu robót wiertniczych postawiono zaplecze socjalno-techniczne, ułożono płyty drogowe, przygotowano również zaplecze elektryczne i hydrauliczne. Kolejnym etapem był transport i montaż urządzenia wiertniczego, które składa się z samojezdnej wiertnicy typu MR6000, zbiorników oraz pomp płuczkowych i generatorów prądotwórczych. Ważącą 300 ton maszynę wyprodukowano we Włoszech, a do Polski została przywieziona w częściach przez 30 tirów przystosowanych do przewozu dużych i ciężkich elementów konstrukcyjnych. Transporty do miejsca montażu pod Bolesławcem trwały ponad miesiąc. 

W listopadzie br. cztery załogi - po siedem, osiem osób każda - pracowały przez całą dobę w dwunastogodzinnych zmianach, aby wiertnica mogła zacząć pracę w wyznaczony terminie 1 grudnia. Taki tryb zmianowy zostanie zachowany, ponieważ wiertnica musi pracować non stop, 24 godziny na dobę, co wynika z technologii wiercenia. Obecnie zespół oddziału wiertniczego liczy 33 osoby (kierownicy wiertni, specjaliści ds. wiertnictwa, operatorzy wiertnicy, elektrycy, mechanicy oraz pomocnicy wiertaczy). Trwa rekrutacja – do końca bieżącego rok zespół powiększy się dodatkowo o kilku specjalistów.

Zgodnie z ustaleniami roboty w Niecce Grodzieńskiej pod Bolesławcem potrwają do sierpnia 2014 roku.

Parametry techniczne urządzenia wiertniczego MR6000:
• Producent: DRILLMEC
• Typ: samojezdne urządzenie wiertnicze, teleskopowe, stawiane i opuszczane hydraulicznie
• Wysokość: 35 metrów
• Udźwig na haku: 136 ton
• Wysokość mostku wieżowego: 16,7 metra
• Moc wyciągu wiertniczego: 500 KM
• Napęd: Caterpillar C15
• Średnica liny: 35 mm

Wszelkie prawa zastrzeżone

PeBeKa