„Mój mały przyjaciel” – wernisaż prac Grzegorza Pytki

„Mój mały przyjaciel” – wernisaż prac Grzegorza Pytki

Opublikowano 27 maja 2010

Dzieci oraz ich pluszowi przyjaciele będą bohaterami wystawy „Mój mały przyjaciel” autorstwa artysty fotografa Grzegorza Pytki. Ideą ekspozycji jest pokazanie świata z perspektywy dzieci, które niezależnie od swojej fizyczności zasługują na miłość i poświęcenie im swojej uwagi. Wernisaż odbędzie się w Dniu Dziecka w lubińskiej Cuprum Arenie. Organizatorem wystawy jest Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa S.A. z Lubina.

1 czerwca będziemy obchodzić Dzień Dziecka. W tym czasie żadnemu maluchowi nie powinno zabraknąć tego, co najcenniejsze – miłości oraz czasu bliskich mu osób. Wystawa „Mój mały przyjaciel” to autorski projekt artysty fotografa Grzegorza Pytki, poświęcony najmłodszym mieszkańcom regionu. Na 60 fotografiach znalazły się dzieci z całego Lubina i okolic, w tym uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Lubinie. Każde z dzieci pozowało do zdjęć ze swoim małym przyjacielem, którym najczęściej jest ukochany miś. Nie zabrakło również maluchów prezentujących inne ulubione, bliskie sercu przedmioty.

- W Dniu Dziecka to właśnie dzieci powinni być najważniejsze - mówi Sylwia Miniewska, rzecznik prasowy Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa S.A. z Lubina, organizatora wystawy. Wystawa ma zwrócić uwagę dorosłych na codzienne sprawy najmłodszych – ich troski, marzenia czy radości. W sesji fotograficznej wzięły udział zarówno dzieci zdrowe jak i niepełnosprawne, jednak na zdjęciach nie zobaczymy między nimi różnicy. Chcielibyśmy, aby tak było na co dzień, by niepełnosprawność nie był piętnem – wyjaśnia Sylwia Miniewska.

W czasie wernisażu będzie można kupić albumy ze zdjęciami dzieci, które znalazły się na fotografiach  Grzegorza Pytki. Całkowity dochód ze sprzedaży albumów zostanie przeznaczony na rzecz wychowanków Zespołu Szkół Specjalnych w Lubinie.

Lubiński ZSS od wielu lat znajduje się pod opieką Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa S.A., honorowego Przyjaciela Szkoły. Konkurs na świąteczne „Kartki życzliwości” przygotowywane przez uczniów ZSS stał się już dla przedsiębiorstwa tradycją. PeBeKa wspiera również szkołę podczas organizacji uroczystości okolicznościowych czy imprez charytatywnych.

Lubin w obiektywie Grzegorza Pytki

Wystawa „Mój mały przyjaciel” to kolejny projekt lubińskiego artysty fotografa Grzegorza Pytki. Fotografią zainteresował się on ponad 5 lat temu. Jest absolwentem Międzynarodowego Forum Fotografii „Kwadrat” we Wrocławiu oraz studentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Prace Grzegorza Pytki były prezentowane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Berlinie, Wrocławiu czy Lubinie. W rodzinnym mieście fotograf zasłynął m.in. projektami kalendarzy ze zdjęciami pięknych lubinianek.

- Trzeba ludzi kochać, aby ich fotografować. Nastawienie do świata jest bardzo ważne w pracy fotografa  – mówi Grzegorz Pytka, pomysłodawca i autor zdjęć prezentowanych w czasie wystawy „Mój mały przyjaciel”. - W swoich pracach zawsze staram się uchwycić to, co jest najciekawsze i najpiękniejsze w ludzkiej naturze. Siła fotografii polega na tym, że pozwala ona na zawsze zachować ulotne chwile, zamknąć w obrazie przeszłość.

Tym razem artysta poszedł jednak o krok dalej, przenosząc cząstkę przeszłości do teraźniejszości. Jak tego dokonał? O tym przekonają się wszyscy, którzy w najbliższy poniedziałek odwiedzą lubińską Cuprum Arenę. Zapraszamy!

O wystawie „Mój mały przyjaciel”

Wystawę „Mój mały przyjaciel” będzie można oglądać 1 czerwca w godzinach 15:00 – 18:00 w Cuprum Arenie w Lubinie.

W programie wernisażu:
- prezentacja zdjęć dzieci i ich małych przyjaciół;
- spotkanie z fotografowanymi dziećmi i autorem wystawy,
- wystawa maskotek - małych przyjaciół;
- sprzedaż cegiełek - albumów ze zdjęciami Grzegorza Pytki.

Patronat medialny nad wystawą objęli: TVL Odra, Radio Plus Legnica, Radio Elka, miedziowe.tv oraz Wiadomości Lubińskie.

Wszelkie prawa zastrzeżone

PeBeKa