Zbiórka na rzecz lubińskiego hospicjum

Zbiórka na rzecz lubińskiego hospicjum

Opublikowano 9 listopada 2009

5 850 złotych to efekt kwesty i charytatywnego koncertu zorganizowanego w sobotę, 6 listopada w lubińskim centrum handlowym Cuprum Arena. Ta impreza rozpoczęła akcję zbierania funduszy na rozbudowę hospicjum w Lubinie. Współorganizatorem kwesty było m.in. Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa.


Sobotnia impreza rozpoczęła się o godzinie 14.00 pokazem technik udzielania pierwszej pomocy, a chwilę później wystartowała wielka aukcja, w czasie której licytowano między innymi piłki i koszulki z podpisami piłkarzy Zagłębia Lubin, obrazki i gliniane naczynia wykonane przez dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury w Lubinie, długopis podarowany przez prezydenta miasta Roberta Raczyńskiego, a także choinki z miedzi przekazane przez firmę PeBeKa. Nie było zaskoczeniem, że największym zainteresowaniem uczestników cieszyły się przedmioty z podpisami piłkarzy. Dzięki licytacji na rzecz Stowarzyszenia Palium, które jest podmiotem zbierającym fundusze na rozbudowę hospicjum, wpłynęło 1067zł.

Jednak aukcja nie była jedynym sposobem zbierania datków. Przez cały czas trwania imprezy, wolontariusze z puszkami zachęcali klientów Cuprum Areny do wsparcia hospicjum dowolną kwotą. Pieniądze można było także wrzucać do dużej szklanej skarbonki, która znajdowała się przy scenie.

- Po przeliczeniu okazało się, że w sumie mieszkańcy Lubina wsparli nas kwotą blisko 6 tysięcy złotych – mówi Zbigniew Warczewski, prezes Stowarzyszenia Palium. – Serdecznie dziękuję wszystkim darczyńcom i wierzę, że ludzie dobrej woli umożliwią nam w niedalekiej przyszłości rozbudowę hospicjum. Podobnie było przecież z budową aktualnie funkcjonującego obiektu, który powstał wyłącznie dzięki wpłatom osób prywatnych i lokalnych firm.

Po zakończeniu aukcji na scenie Cuprum Areny zagościli wykonawcy koncertu charytatywnego, m.in.: Belushi Blues Band, Ponad Czasem, Rasta Silesia, Alegoria oraz Flowers. Swoje talenty taneczne zaprezentowali także młodzi tancerze z Legnicy, którzy dali pokaz tańca hip-hop i breakdance.  

Sobotnia impreza stanowi dopiero początek kampanii na rzecz rozbudowy lubińskiego hospicjum. Koszt inwestycji wyniesie ok. 1 mln złotych. Po rozbudowie liczba miejsc w hospicjum ma zwiększyć się dwukrotnie, z 12 do 24. Pieniądze przydadzą się również na rozszerzenie zakresu działalności hospicjum. Ośrodek dzisiaj oprócz hospicjum stacjonarnego, prowadzi hospicjum domowe, otaczając opieką ok. 600 chorych. Tymczasem do Palium zgłasza się coraz więcej osób potrzebujących wsparcia i opieki. 

Pieniądze można przelewać na konto Stowarzyszenia Palium w każdym momencie:
Dominet Bank S.A.
I Oddział w Lubinie
40 1690 0013 2048 0038 3791 0001


Ważnym wsparciem dla rozbudowy hospicjum będzie również przekazanie w przyszłym roku 1 proc. podatku. Palium jest organizacją pożytku publicznego, które korzysta z tej możliwości. Kampanię informacyjną dotyczącą 1 proc. podatku przygotowuje już lubińska PeBeKa.

- Zawsze, gdy jest to w naszych możliwościach, wspomagamy Palium – mówi Agnieszka Kubica – Radek, kierownik działu organizacji i komunikacji PeBeKa. – Pomagamy w czasie kwest, nasi wolontariusze pracują przy ich organizacji. Palium może na nas liczyć również w kwestii niektórych prac remontowych i budowlanych. Już w ubiegłym roku prowadziliśmy kampanię informacyjną na rzecz przekazania 1 proc. podatku, a w przyszłym roku będziemy ją kontynuować z jeszcze większym rozmachem.
 

Współpraca stowarzyszenia Palium i PeBeKa nie jest przypadkiem. Zbigniew Warczewski to emerytowany pracownik tego przedsiębiorstwa. PeBeKa została wyróżniona tytułem „Firmy wspierającej hospicjum”. Wyróżnienia wręczano podczas gali kończącej akcję „Hospicjum to też Życie”.

Wszelkie prawa zastrzeżone

PeBeKa