Akademia barbórkowa w PeBeKa

Akademia barbórkowa w PeBeKa

Opublikowano 20 listopada 2009

Dzisiaj w Centrum Kultury „Muza” w godzinach popołudniowych odbyła się tradycyjna akademia barbórkowa świętowana przez aktualnych i byłych pracowników Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa S.A.

Akademia Barbórkowa to nieodłączny element ceremoniału górniczego kultywowanego od początku istnienia PeBeKi. Podczas uroczystości mają miejsce podsumowania całorocznej działalności firmy i oficjalne podziękowania za zaangażowanie i owocną pracę na rzecz firmy. Również w tym roku - w uznaniu wieloletniej pracy i szczególnych zasług dla górnictwa nadano szereg odznaczeń pracownikom i emerytom firmy PeBeKa.

- Jest nam niezwykle miło poinformować, że w tym roku Prezydent RP przyznał naszym pracownikom aż 20 odznaczeń państwowych za długoletnią służbę – powiedział Jacek Kulicki prezes PeBeKa S.A. - Złotymi odznaczeniami zostali nagrodzeni: Emilian Kleszczyński, Bronisław Lizak i Andrzej Piekielny. Trzy złote, 11 srebrnych i 3 brązowe odznaczenia wręczył podczas tegorocznej akademii Zdzisław Średniawski, wicewojewoda dolnośląski.

Honorowe odznaki „Zasłużony dla Górnictwa RP” przyznawane przez Ministerstwo Gospodarki w uznaniu za szczególne zasługi w rozwoju górnictwa, odebrało 9 osób. Cztery osoby otrzymały przyznane przez zarząd KGHM medale „Zasłużony dla KGHM Polska Miedź SA”, natomiast aż czterdzieści jeden osób zostało wyróżnionych tytułem zasłużonego pracownika PeBeKa.

Akademia była również okazją do nadania honorowych stopni górniczych. Na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczególnych przywilejów dla pracowników górnictwa, wyróżniającym się pracownikom PeBeKa nadano pięciu pracownikom stopnie inżyniera górniczego
I-go stopnia, natomiast stopnie inżyniera górniczego II-go stopnia otrzymało osiem osób a III-go  jedenaście.

Szczególnym wyróżnieniem dla ludzi górniczego stanu jest szpada górnicza. Nadawana przez Radę Ministrów szpada stanowi najbardziej cenione, tradycyjne wyróżnienie honorowe wręczane po co najmniej 25 latach wzorowej pracy górniczej. Jej przyznanie jest traktowane jako symbol szlachectwa nabytego nie przez urodzenie, lecz dzięki rzetelnej pracy. Na tegorocznej Akademii zaszczytu przypasania szpady dostąpiło 28 najbardziej zasłużonych pracowników Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa S.A.

Tradycyjnie wyróżniono także matki, które wychowały trzech synów pracujących aktualnie w górnictwie. Upominek od firmy otrzymało w tym roku dziesięć kobiet. Świąteczny dzień zakończyła biesiada w Hali Sportowej Technikum Górniczego przy ul. Składowej w Lubinie.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z Akademii:

Wszelkie prawa zastrzeżone

PeBeKa