Głębienie szybu w pokładzie soli rozpoczęte

Głębienie szybu w pokładzie soli rozpoczęte

Opublikowano 7 grudnia 2012

PeBeKa rozpoczęła głębienie szybu SW-4 w grubym i zalegającym poniżej kilometra pokładzie soli kamiennej. Do tego celu wykorzystywany jest kombajn KDS-2.

Sól kamienna w obszarze budowy szybu SW-4 znajduje się na głębokości 1027 - 1182 metrów. Wcześniej PeBeKa spotykała się już z zagadnieniem głębienia w soli: temat pojawił się przy budowie szybów R-XI, SG-1 i SG-2. Ale z taką grubością pokładu pracownicy spółki mają pierwszy raz do czynienia. Konieczne było rozwiązanie kwestii zjawiska reologii (zaciskania) soli i zastosowanie innych od dotychczasowych technologii - stąd wykorzystanie obudowy powłokowo-łukowej z profili V 25.

Głębienie pokładu soli rozpoczęło się 4 grudnia, ale do tego procesu PeBeKa przygotowywała się już od wielu tygodni. W połowie listopada na dół szybu SW-4 został opuszczony i zmontowany oraz dostosowany do nowych wyzwań kombajn KDS-2. Przed zainstalowaniem kombajnu w szybie został wykonany wyłom technologiczny, który poszerzył średnicę szybu do 10 metrów. Trwają dalsze prace związane z przystosowaniem urządzeń do prowadzenia głębienia w pokładzie soli i na takiej głębokości.

Wszelkie prawa zastrzeżone

PeBeKa