Tunel na lotnisko prawie gotowy

Tunel na lotnisko prawie gotowy

Opublikowano 31 stycznia 2011

20 minut - tyle zajmie podróż z centrum Warszawy do Portu Lotniczego im. F. Chopina w Warszawie dzięki projektowi komunikacyjnemu współrealizowanemu przez konsorcjum, w skład którego wchodzi Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa. W ramach kontraktu powstaje łącznica kolejowa oraz modernizowana jest stołeczna linia kolejowa nr 8 na trasie lotnisko-centrum.

Zespół PeBeKa jest odpowiedzialny za wykonanie części tunelu kolejowego. Jego łączna długość to 1990 m, wliczając w to 150-metrowy odcinek podziemnej stacji kolejowej. W ramach projektu lubińskie przedsiębiorstwo buduje także trzy tzw. towarzyszące obiekty techniczne, czyli jedną ze stacji transformatorowych, podstację trakcyjną (budynek, z którego zasilana będzie sieć trakcyjna na odcinku przebudowanej linii kolejowej) oraz nastawnię dysponującą (centrum obsługi w zakresie sterowania ruchem pociągów).

Aktualnie PeBeKa zrealizowała już ok. 70% prac. Zakończone zostały dwie kątowe ściany oporowe o łącznej długości 100 m każda oraz wieńców ścian szczelinowych o łącznej długości 640 m, które są elementem rampy zjazdowej do tunelu. Do połowy stycznia powstało także 75 słupów konstrukcyjnych i 64 żelbetowe ściany działowe wewnątrz tunelu.

- Z powierzonego zakresu robót wykonaliśmy 11 z 14 płyt stropowych. Po nowym roku ruszyły prace w segmencie nr 38. Rozpoczęcie prac było możliwe dzięki wcześniejszemu zamknięciu ul. Wirażowej oraz przełożeniu toru kolejowego na bocznicę Petrolotu, którym dostarczane jest paliwo dla obsługi lotniska Chopina. Aktualnie wykonujemy 12 płytę stropową. Jeżeli chodzi o obiekty towarzyszące, to kończymy roboty konstrukcyjne i wykończeniowe w nastawni dysponującej oraz podstacji trakcyjnej. Ponadto w styczniu zakończyliśmy prace konstrukcyjne i wykończeniowe w trzecim obiekcie towarzyszącym, czyli trafostacji nr 1. Do wykonania pozostają jeszcze roboty ziemne związane z budową łącznika ewakuacyjnego - mówi Rafał Banaszkiewicz, kierownik kontraktu PeBeKa

Zakończenie prac PeBeKa planowane jest na połowę roku 2011.

Wszelkie prawa zastrzeżone

PeBeKa